Centrum Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

O Centrum

Centrum Astronomii UMK jest częścią Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstało 1 stycznia 1997 w wyniku połączenia Instytutu Astronomii i Katedry Radioastronomii. Jego siedziba znajduje się w Piwnicach, 15 km na północ od Torunia.

Katedra Astronomii i Astrofizyki

Katedra Astronomii i Astrofizyki CA UMK ma siedzibę w Obserwatorium Astronomicznym UMK położonym w przepięknym parku we wsi Piwnice, niedaleko Torunia. Najważniejsze instrumentarium optyczne znajdujące się w Obserwatorium to teleskop Schmidta – Cassegraina, o średnicy zwierciadła głównego 90 cm, sprzężony ze spektrografem szczelinowym, 60 cm teleskop fotometryczny, historyczny teleskop Drapera oraz półautomatyczna Mała Kamera obrazująca duże obszary nieba (projekt SAVS).

 

Katedra Radioastronomii

Katedra Radioastronomii jest częścią Centrum Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jej najważniejszym instrumentem badawczym, jedynym tego rodzaju w Europie Środkowo-wschodniej, jest 32-metrowy radioteleskop. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI. Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie. Radioteleskopy Centrum Astronomii UMK uczestniczą w tym międzynarodowym przedsięwzięciu od 1980r. Współpraca ta jest koordynowana przez konsorcjum pn. European VLBI Network (EVN) skupiające wszystkie obserwatoria radioastronomiczne na kontynencie. Grupy badawcze Katedry uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych i rozwojowych. Aktywność naukowa obejmuje badania kwazarów, radiogalaktyk, maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych.