Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

"Astronarium" z nagrodą za popularyzację

Zdjęcie ilustracyjne

Realizowany przy wsparciu UMK program „Astronarium” otrzymał prestiżową nagrodę „Popularyzator Nauki 2017” przyznawaną przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyniki konkursu „Popularyzator Nauki 2017” ogłoszono 15 stycznia na uroczystej gali w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Związany z UMK program „Astronarium” otrzymał główną nagrodę w kategorii „Media”.

Producentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Telewizja Polska. Program ma silne związki z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz województwem kujawsko-pomorskim. Głównymi autorami „Astronarium” jest trzech absolwentów UMK: politolog i dziennikarz telewizyjny Bogumił Radajewski oraz dwóch astronomów – dr Krzysztof Czart, koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO i dr hab. Maciej Mikołajewski, prof UMK z Centrum Astronomii UMK. W programie wystąpiło wielu naukowców z UMK - astronomowie, fizycy, ale także m. in. historycy czy antropolodzy. Każdy odcinek gości w Centrum Astronomii UMK, pod kopułą 90-centymetrowego teleskopu w Piwnicach, którą zaadaptowano na studio, w którym rozpoczyna i kończy się program.

Zdjęcia do pierwszej serii „Astronarium” rozpoczęły się w grudniu 2014 r., a premiera w paśmie ogólnopolskim TVP3 (wówczas TVP Regionalna) miała miejsce w marcu 2015 r. Program emitowany był również w TVP Polonia, a w jesiennej ramówce 2016 r. trafił na główną antenę telewizji publicznej TVP1. Skumulowany zasięg każdego z 34 odcinków pierwszych serii przekroczyła milion telewidzów.

Jak dotąd ukazało się 51 odcinków programu. Do końca roku 2018 zostaną wyemitowane łącznie 74 odcinki „Astronarium”. Premiery mają miejsce co dwa tygodnie w paśmie ogólnopolskim TVP3. Po premierze program dostępy jest na kanale YouTube. W Internecie program uzyskał do tej pory ok. dwóch milionów wyświetleń i blisko 30 tys. subskrybentów.

W konkursie "Popularyzator Nauki 2017" nagrody przyznano również w kategoriach: "Naukowiec", "Animator", "Zespół" i "Instytucja". Zwycięzcą w kategorii "Animator" został Jan Świerkowski, absolwent astronomii na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, lider Instytutu B61, łączącego działania artystyczne z popularyzacją nauki.

Więcej o nominacjach do nagrody „Popularyzator Nauki 2017”

Wyniki konkursu

pozostałe wiadomości