Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Poszukiwanie inteligentnego życia we Wszechświecie

obrazek: [fot. Andrzej Romański]
fot. Andrzej Romański

Już w czwartek, 14 lutego o g. 17:15 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w sali 26 Instytutu Aleksandra Jabłońskiego odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Aktualne kierunki badań w fizyce i astronomii" - dr Gracjan Maciejewski opowie o Poszukiwaniach inteligentnego życia we Wszechświecie.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Czy w jakimś zakątku Drogi Mlecznej lub innej galaktyki powstały i rozwijają się obce cywilizacje? A może jednak jesteśmy skazani na samotność we Wszechświecie? Pytania te są głęboko zakorzenione w naszej świadomości i znajdują odzwierciedlenie w sztuce i kulturze. Zagadnieniu temu naukowe ramy nadaje sławne równanie amerykańskiego astronoma Franka Drake’a. Zawiera ono czynniki opisujące poszczególne etapy prowadzące do pojawienia się i rozwoju cywilizacji technologicznych – począwszy od powstania gwiazd z układami planetarnymi, przez biogenezę i ewolucję biologiczną, a skończywszy na zagadnieniu długotrwałości istnienia form inteligentnych. Wspaniały rozkwit astronomii obserwacyjnej w ostatnich kilkudziesięciu latach pozwolił odnaleźć naukowe odpowiedzi na szereg fundamentalnych pytań zawartych w równianiu Drake’a. Dzięki dalszemu rozwojowi wyrafinowanych technik obserwacyjnych wkrótce możemy stać się świadkami odnalezienia śladów życia na planetach wokół innych słońc. Czy i tym razem Natura prześcignie wizje fantastyki naukowej?

Dr Gracjan Maciejewski jest astronomem pracującym w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego obecne zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki tranzytujących egzoplanet, w szczególności chronometrażu gorących gazowych planet-olbrzymów. W swojej pracy korzysta z sieci teleskopów ulokowanych od Bułgarii po Wyspy Kanaryjskie. Jest autorem lub współautorem ponad osiemdziesięciu artykułów i doniesień naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych.

pozostałe wiadomości