Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Warsztaty Gaia DR2 na WFAiIS UMK

obrazek: [fot. Europejska Agencja Kosmiczna]
fot. Europejska Agencja Kosmiczna

W piątek 4 stycznia 2019 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbędą się warsztaty astronomiczne dotyczące praktycznego korzystania z zasobów danych DR2 satelity Gaia.

Uczestnikami warsztatów będą studenci oraz pracownicy naukowi z instytutów astronomicznych z całej Polski. Warsztaty będzie prowadził dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego, zaangażowany w misję kosmiczną Gaia od 2008, wraz ze swoim zespołem. Organizatorami warsztatów są dr Agnieszka Słowikowska z CA UMK oraz dr Justyna Cembrzyńska z FAJ.

W kwietniu 2018 zespół naukowców zaangażowanych w misję kosmiczną Gaia (należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej) opublikował drugi katalog zebranych przez satelitę danych, tz. Data Release 2 (DR2), który zawiera nie tylko dokładne dane dotyczące pozycji, jasności i koloru dla prawie dwóch miliardów gwiazd, ale przede wszystkim odległości i ruchy własne gwiazd Galaktyki do jasności 20 magnitudo. Dodatkowo, w opublikowanym zbiorze danych są również krzywe zmian blasku dla tysięcy gwiazd zmiennych oraz pozycje astrometryczne dla tysięcy asteroid.

 

 

pozostałe wiadomości