Centrum Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Astrochemia na CalTechu

obrazek: Nadesłane
Nadesłane

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK była pomysłodawczynią i jedną z głównych organizatorek międzynarodowej konferencji pt. "Astrochemistry Past, Present, & Future". Wydarzenie miało miejsce w California Institute of Technology (USA) w dniach 10 do 13 lipca 2018 r.

Czterodniowa konferencja astrochemiczna była poświęcona bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedzinie nauki na styku astrofizyki i chemii, której zastosowania obejmują m.in. procesy powstawania gwiazd i planet oraz opis atmosfer planet pozasłonecznych pod kątem możliwości występowania na nich życia. Wydarzenie było dedykowane profesor Ewine van Dishoeck z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia). Celem było uhonorowanie Jej wybitnego wkładu w  astrochemię. Więcej informacji o konferencji (w języku angielskim): www.cfa.harvard.edu/events/2018/astrochem18/

Ewine van Dishoeck jest prezydentem-elektem Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień za pionierski charakter jej prac z astrochemii m.in. Złoty Medal Royal Dutch Chemical Society w 1994 r., Nagrodę Spinozy w 2000 r., Nagrodę Alberta Einsteina w 2015 r., Nagrodę Jamesa Craiga Watsona w 2018 r. We wrześniu 2018 E. van Dishoeck odbierze Nagrodę Kavli z Astrofizyki. Ewine van Dishoeck jest członkiem Królewskiej Holenderskiej  Akademii Nauk, Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk oraz Niemieckiej Akademii Nauk Leopoldina.

Dr Agata Karska - jest pracownikiem naukowym w Centrum Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2009 roku uzyskała tytuł Najlepszej Absolwentki UMK. Później odbyła studia doktoranckie w International Max Planck Research School w Garching k. Monachium, a doktorat obroniła na Uniwersytecie w Lejdzie w 2014 roku. Jest laureatką nagrody “For Women in Science” L’Oreal, UNESCO i Fundacji Christine Nusslein-Volhard w Niemczech (w 2012 roku) oraz Nagrody Naukowej “Polityki” w kategorii nauk ścisłych (w 2015 roku). Poza tym dr Karska angażuje się w działalność popularyzującą naukę, jest członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Observing Programmes Committee w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), przyznającym czas obserwacyjny na największych teleskopach w Chile. Za unikalne łączenie doskonałości i samodzielności naukowej z tworzeniem platformy wiedzy dla młodego pokolenia dr Karska została w 2018 r. nominowana do finału Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawanej przez Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

pozostałe wiadomości